page contents

20170402

Αποφασιστικό βήμα ανόδου από την Παναχαϊκή-Άνετη επικράτηση με 3-0 επί του Παναρκαδικού στην Αγυιά

Αποφασιστικό βήμα για την πολυπόθητη άνοδο στην Β’ Εθνική έκανε η Παναχαϊκή. Οι «κοκκινόμαυροι» με μία ακόμα επιβλητική εμφάνιση, επικράτησαν άνετα του Παναρκαδικού στην Αγυιά με 3-0.

Η Παναχαϊκή βρήκε ρυθμό την κατάλληλη εποχή κι ενώ την
πλησίαζαν, οι διώκτες της και με εντυπωσιακό ποδόσφαιρο πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της και ξέφυγε με διψύφια διαφορά από τους διώκτες της.

Την ίδια ώρα που ο ΠΑΟ Βάρδας έμενε στο 1-1, στο ντέρμπι της Ηλείας με τον Αστέρα Αμαλιάδας και η Ερμιονίδα γνώριζε βαριά ήττα με 3-0 στην έδρα της από τον Παναργειακό, η Παναχαϊκή πέτυχε άνετη νίκη με 3-0 επί της ομάδας από την Τρίπολη, παίζοντας κατά διαστήματα εντυπωσιακό ποδόσφαιρο.

Οι «κοκκινόμαυροι» επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό, πήγαν στην ανάπαυλα με το «φτωχό» 1-0, ενώ θα μπορούσαν να πετύχουν κι άλλα τέρματα.

Το σκορ άνοιξε ο Σπανός με όμορφη κεφαλιά στο 17ο λεπτό, ενώ ο Ελευθεριάδης είχε δοκάρι στο 33’.

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και το δεύτερο ημίχρονο με την Παναχαϊκή να πετυχαίνει άλλα δύο τέρματα με τους Στεργίδη (66’) και Ελευθεριάδη (80’) και να παίρνει μία εύκολη νίκη που την φέρνει μία ανάσα από την επίτευξη του στόχου της ανόδου.

Εντυπωσιακή ήταν για μία ακόμη αναμέτρηση η παρουσία του κόσμου στην Αγυιά, με τους οπαδούς των «κοκκινόμαυρων» να τραγουδούν από το πρώτο λεπτό, δίνοντας ένα πολύ όμορφο «χρώμα» στην αναμέτρηση.

Οι «κοκκινόμαυροι» οργανωμένοι οπαδοί μάλιστα έμειναν αρκετή ώρα μετά την λήξη στην θέση τους τραγουδώντας, σε ένα πρώιμο πάρτι ανόδου!

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης:

17:52 Τέλος η αναμέτρηση στην Αγυιά.

Ευρεία νίκη για την Παναχαϊκή με 3-0 επί του Παναρκαδικού.

17:43 Καλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Ο Μωραΐτης ελίχθηκε στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ

17:39 Κλείνει τις αλλαγές της και η Παναχαϊκή

Ο Μαστραντωνάκης περνάει στην θέση του Φωτάκη. Αρχηγός πλέον για τους «κοκκινόμαυρους» ο Λουμπαρδέας.

17:36 Νέο ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή

Ο Ελευθεριάδης από πολύ όμορφη ομαδική προσπάθεια έγραψε το 3-0, στο 80'.

Άλλαξαν οι ρόλοι στο τρίτο γκολ, ο Τσαφταρίδης έβγαλε στον Στεργίδη και αυτός έκοψε στο Ελευθεριάδη που από κοντά έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην νίκη των «κοκκινόμαυρων».

17:24 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή

Εντυπωσιακή επίθεση για τους «κοκκινόμαυρους». Ο Σπανός έβγαλε μόνο τον Ελευθεριάδη απέναντι στον Καπετάνο, κι αυτός έδωσε στον Στεργίδη που σε κενή εστία, δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0 στο 66ο λεπτό.

17:20 Πρώτη αλλαγή για την Παναχαϊκή

Ο Μπιτσάκος περνάει στην θέση του Μπουρλάκη.

17:19 Εντυπωσιακή φάση για την Παναχαϊκή

Ο Μπουρλάκης εκτέλεσε έξυπνα το κόρνερ στο όριο της περιοχής και ο Ελευθεριάδης έπιασε το μονοκόμματο σουτ με την μπάλα να περνάει εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

17:17 Πολύ σκληρό παιχνίδι από τους παίχτες του Παναρκαδικού, με την ανοχή του διαιτητή.

17:12 Δεύτερη αλλαγή για τον Παναρκαδικό

Ο Γιουμούδης στην θέση του Κολλιόπουλου

17:10 Ο Κολλιόπουλος του Παναρκαδικού βρίσκει με προβολή των Βρονταρά σε διεκδίκηση.

Έξαλλος ο τερματοφύλακας της Παναχαϊκής με τον διαιτητή, που δεν έδωσε τίποτα. Κίτρινη κάρτα βγάζει ο Καλογεράκος για διαμαρτυρία.

17:07 Πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο για την Παναχαϊκή

Ωραίο κόψιμο του Μακρυδημήτρη λίγο μπροστά από το κέντρο, με την μπάλα να καταλήγει στον Στεργίδη, κι αυτός έκανε σέντρα σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του καπετάνου.

17:04 Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο με τον Παναρκαδικό στην σέντρα.

Αλλαγή για τον Παναρκαδικό, ο Σαλαπάτας μπήκε στην θέση του Γκρόσιου.

16:52 Η Παναχαϊκή αγωνίζεται σαν πρωταθλήτρια σήμερα στην Αγυιά. Οι «κοκκινόμαυροι» κερδίζουν με 1-0 τον Παναρκαδικό στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου παίζει με αυτοπεποίθηση και ψυχολογία, έχει επιβάλει τον ρυθμό της από το πρώτο λεπτό, και θα μπορούσε να έχει πετύχει περισσότερα τέρματα.

Ο Παναρκαδικός προσπαθεί με οργανωμένη άμυνα να σταματήσει τις επιθέσεις των «κοκκινόμαυρων» χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία και απειλεί μόνο με αντεπιθέσεις.

Με ιδιαίτερη αγωνία αναμένεται το δεύτερο ημίχρονο, με την Παναχαϊκή να θέλει να πετύχει ένα ακόμα τέρμα, τουλάχιστον, ώστε να μην μπει σε περιπέτειες για την νίκη και να δώσει αξία στην υπεροχή της.

Φωστήρας – Αχαϊκή 0-0

Λουτράκι – Τσικλητήρας Πύλου 0-0

16:46 Τέλος ημιχρόνου στην Αγυιά χωρίς καθυστερήσεις

16:41 Νέα ευκαιρία για την Παναχαϊκή

Ο Σπανός βρέθηκε απέναντι από τον Καπετάνο, από πολύ όμορφη ενέργεια του Στεργίδη, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων μπλόκαρε εύκολα.

16:35 Όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια του 3ου ομίλου είναι στο μηδέν στο πρώτο μισάωρο.

Χαλκίδα – Αιολικός 0-0

ΠΑΟ Βάρδας – Αμαλιάδα 0-0

Ερμιονίδα – Παναργειακός 0-0

16:33 Φοβερή διπλή ευκαιρία για την Παναχαϊκή.

Ο Ελευθεριάδης με εντυπωσιακό άλμα έπιασε την κεφαλιά, από σέντρα του Στεργίδη και έστειλε την μπάλα στο ΔΟΚΑΡΙ.

Στην συνέχεια της φάσης, ο Σπανός έπιασε την κεφαλιά μετά την διεκδίκηση, αλλά η μπάλα η πέρασε λίγο άουτ από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Καπετάνου.

16:31 Ο Φωτάκης προλαβαίνει τον Κυριακόπουλο, πριν γίνει απειλητικός στην περιοχή της Παναχαϊκής και με σωτήρια προβολή, διώχνει την μπάλα άουτ.

16:30 Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή με την συμπλήρωση του ημίωρου.

Ο Ελευθεριάδης γυρίζει την μπάλα στο αριστερό, σεντράρει από αριστερά, ο Σπανός σηκώθηκε για κεφαλιά από την μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά.

16:23 Η Παναχαϊκή έχει επιβάλει τον ρυθμό της από το πρώτο λεπτό, επιτίθεται κατά κύματα και ελέγχει την αναμέτρηση.

Οι «κοκκινόμαυροι» προσπαθούν να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ και να «καθαρίσουν» από νωρίς την αναμέτρηση.

Ο Παναρκαδικός από την άλλη είναι εξαιρετικά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις, δείχνοντας την ποιότητά του σαν ομάδα.

16:22 Φοβερό σουτ του Γκίνο στην κίνηση, αρκετά έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

16:18 Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναρκαδικό να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Πούτσης έκανε την κεφαλιά αφύλαχτος από το ύψος της μικρής περιοχής, ύστερα από κόρνερ του Καδά, αλλά η μπάλα έφυγε αρκετά άουτ.

16:16 ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή

Ο Σπανός με πολύ όμορφη κεφαλιά, ύστερα από σέντρα του Τσαφταρίδη, ανοίγει το σκορ.

16:13 1.500 με 2.000 φίλαθλοι στην Αγυιά δημιουργούν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα για ακόμη μια Κυριακή.

Την αναμέτρηση διαιτητεύει Καλογεράνος Ζακύνθου με βοηθούς τους Ψάρη και Λιάπη.

16:09 Πρώτη καλή φάση και για τον Παναρκαδικό.

Ατομική ενέργεια από τον Κολλιόπουλο, σούταρε από αριστερά και η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ.

16:06 Πρώτη καλή φάση στην αναμέτρηση για την Παναχαϊκή.

Στο 6ο λεπτό ο Γκίνο σέντραρε και ο Σπανός με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά ανάγκασε τον Καπετάνο να διώξει σε κόρνερ.

Στην εξέλιξη της φάσης, ο Γκίνο γέμισε, ξανά και ο Σπανός επιχείρησε να πιάσει «ψαλιδάκι» και έστειλε την μπάλα άουτ.

16:00 Σέντρα στην αναμέτρηση.

15:58 Καλός ποδοσφαιρικός καιρός και κόσμος στην Αγυιά.

Οι αρχικές εντεκάδες:

Παναχαϊκή: Βρονταράς, Τσαφταρίδης, Πολίμος, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης, Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Μπουρλάκης, Σπανός

Παναρκαδικός: Καπετάνος, Καναβέτας, Γκρόσιος, Αρώνης, Μπίσσιας, Κυριακόπουλος, Πούτσης, Δήμος, Σαλαπάτας, Καδάς, Κολιόπουλος

Η Παναχαϊκή κάνει ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στις επαγγελματικές κατηγορίες. Οι «κοκκινόμαυροι» υποδέχονται στην Αγυιά τον Παναρκαδικό, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Στον αγώνα του πρώτου γύρου στην Τρίπολη, η Παναχαϊκή γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημa